משלחת בינלאומית בביקור במכללה האקדמית אחוה

ביקור משלחת
נציגי הארגון האירופאי ERASMUS-DARE, הפועלים למען פיתוח מערכת החינוך בעולם, הגיעו השבוע לביקור במכללה האקדמית אחוה, במסגרתו נחשפו לחדר הסימולציה החדשני בבית הספר לחינוך. הביקור, שהוגדר כמוצלח, הוא המשכו של שיתוף פעולה בין המכללה לארגון מזה שלוש שנים.
 
בראשית השבוע הגיעה ועדת הביקורת של הארגון האירופאי ERASMUS-DARE לביקור במכללה האקדמית אחוה. הוועדה, שכללה נציגים מספרד, לונדון, צ'כיה ורומניה, עשתה הכרות עם הסגל המוביל במכללה, נפגשה עם נשיאת אחוה פרופ' שוש ארד, מנכל"ית המכללה ד"ר אתי גרובגלד ורכזת הפרויקטים של ERASMUS במכללה ד"ר היידי פלביאן, וכן עם נציגי הסטודנטים. מטרת הביקור הייתה בחינה מקרוב של מרכז הסימולציה המשמש את הסטודנטים לחינוך ומכשיר אותם מבחינה פדגוגית ומקצועית.
 
ההכשרה באמצעות סימולציה הפכה בשנים האחרונות למגמה גוברת והולכת במגוון תחומים בארץ ובעולם. השימוש בסימולציה כולל הדמיה של תרחיש המתאר מציאות שבה נדרשת תגובה בזמן אמת למקרה כלשהו בתחום מסוים. ההתנסות בסימולציה כוללת גם תחקיר רפלקטיבי קבוצתי ואישי המאפשר לשחקנים ולסטודנטים לפתח מיומנויות וכלים רלוונטיים לתחום ולתרחיש עצמו.
 
פרויקט ERASMUS-DARE, בו שותפים 8 מוסדות אקדמאיים (4 מישראל, ביניהם מכללת אחוה ו-4 מגיאורגיה) מתמקד בקידום והנגשה של אקדמיה לסטודנטים עם צרכים מיוחדים ושונות תרבותית.
 
במסגרת הפרויקט המכללה האקדמית אחוה קבלה תקציב להקמת מרכז סימולציה, בו סטודנטים להוראה לתארי ראשון ושני, וכן מרצים לחינוך מהמכללה לומדים ועוברים הכשרה מקצועית כיצד להתמודד עם תלמידים עם צרכים מיוחדים.
 
מרכז הסימולציה בעצם מהווה חלק מובנה ממרחב של שש כיתות הוראה המאפשרות תהליכי למידה-הוראה בסביבה עתירת טכנולוגיות מתקדמות. המרכז, הנקרא 'בי', משלב בין הידע הדיסציפלינרי והממד הבינאישי ומטרתו לשמש כלי פדגוגי מרכזי בהכשרת מורים, בפיתוח מקצועי של בעלי מקצוע ולהוות מודל שניתן יהיה ליישמו במוסדות החינוך השונים.
בתום הביקור, במהלכו צפו חברי הוועדה בסטודנטים שהתנסו בחדר הסימולציה, התרשמו הנוכחים מהמרכז ואמרו כי הוא מהווה דוגמה ומופת עבור הכשרת מורים לא רק בארץ, אלא גם בעולם.