סקר של מכללת אחוה בשיתוף הקרן לידידות

תאריך הפרסום: 
יום ג', 20.05.2014
שם המדיה: 
רשת ב
שם הכתב: 
אריה גולן, פאר לי שחר, יחיאל אקשטיין

פאר לי שחר : שבעים אחוז מהציבור החילוני אינם מכירים את הציבור החרדי והחברה הערבית. סקר של מכללת אחוה בשיתוף הקרן לידידות. כנס על רב תרבותיות במכללת אחוה.יחיאל אקשטיין - הקרן לידידות, אליאן אלקרינאוי - נשיא מכללת אחוה

 

אריה גולן : שבעים אחוזים מהציבור החילוני אינם מכירים את הציבור החרדי ואינם גם מעוניינים להכירו. 66 אחוזים מהיהודים בארץ מעדיפים שלא להכיר את חיי החברה הערבית בישראל, יותר מ- 50 אחוזים מהציבור היהודי חוששים לגור בשכונה חרדית, או חשים אי נוחות לעבור שם, ויותר מ- 60 אחוזים סבורים שערך דירתם יירד אם ערבי יבוא לגור שם. אלה חלק מן הממצאים שעולים מסקר מקיף של רב תרבותיות שנערך במכללה האקדמית אחוה, בשיתוף הקרן לידידות, לקראת כינוס רב תרבותיות שיהיה מחר. זו כתבתה של פאר לי שחר.

פאר לי שחר : מדד הניכור שנערך במכללה האקדמית אחוה, בשיתוף הקרן לידידות, מציב אותנו בפני מציאות מורכבת שבה מגזר אחד לא מכיר ולא מעוניין להכיר את המגזר האחר, חשש, פחד, מלווים את היחסים שבין המגזרים החילוני, הדתי, החרדי והערבי. למעלה ממחצית מהציבור החילוני והדתי חש חשש ואי נוחות, פחד מאלימות וזרות, כאשר עוברים בשכונה חרדית. החרדים חשים שהם מצוים תחת כפיה חילונית. כך יחיאל אקשטיין, נשיא הקרן לידידות.

יחיאל אקשטיין : קשה להאמין שכבר ב- 2014 יש גזענות, יש דעות קדומות ויש מצב שכל קבוצה מנסה לפגוע בקבוצה השני. אני השבוע הייתי בועדה של אלימות בגלל הפרויקט שלנו בנוגע לעיר ללא אלימות, וראיתי שמה דעות מימין, דעות משמאל, צועקים אחד על השני, רואים את התאונות בכבישים, רואים את איך שתוקפים עובדות סוציאליות, רופאים, אחיות, אחד לשני. צריכים להבין שכולנו, יהודים, ערבים, חרדים, דתיים, כולנו נבראים בצלם אלוקים.

פאר לי שחר : הרוב בציבור היהודי סבור שערביי ישראל אינם נאמנים למדינה, ערביי ישראל חשים שהם מצוים תחת כיבוש. עם זאת כ- 90 אחוזים מהנשאלים סבורים שניתן לחיות בדו קיום.

אליאן אלקרינאוי, נשיא מכללת אחוה : להכיר את תרבות האחר, לפתח דיאלוג בין האנשים השונים. אני חושב שהממצאים מחזקים את תרבות הפחד, הפחד מהאחר שיפגע ב... מקדמים את הכרת האחר במובן הזה של... אני חושב שהתוצאות האלה בהחלט דורשות מאיתנו שינוי ברמה התודעתית וברמה האישית.

פאר לי שחר : סקר דומה ייערך בשנה הבאה ואז נוכל להשוות.