לשבור את החומות - סמינר רב תרבותי גרמניה-ישראל

המשלחת של אחוה בדרך לסמינר
תאריך אירוע: יום ג', 12.09.2017 (כל היום) - יום ב', 18.09.2017 (כל היום)
בחודש שעבר יצא לדרך במגדבורג בגרמניה, חלקו הראשון של סמינר אימון בינלאומי ורב תרבותי בהשתתפות סטודנטים יהודים, נוצרים ובדואים מהמכללה האקדמית אחוה. זו השנה השלישית ברציפות שהמכללה מקיימת סמינר זה, המעניק למשתתפיו הזדמנות להכיר את התרבות הישראלית והגרמנית מנקודת מבט חדשה, להתחבר עם צעירים מרקעים שונים ומגוונים, לפתח יכולות תקשורת רב תרבותית, ולהתמודד עם סוגיות של סובלנות למול דעות קדומות וגזענות.
הסטודנטים מהמכללה נפגשו עם צעירים מקומיים, סטודנטים ופעילים בארגונים חברתיים, ועבדו איתם בקבוצות, עברו סדנאות חינוך, רכשו מיומנויות תקשורת רב תרבותית, דנו בועידת וואנזה ונושא השואה בתפיסה חינוכית, ערכו סיורים, בישלו יחד אוכל ישראלי, ובנו תוכנית המשך לקראת ביקור הגרמנים בישראל בחודש נובמבר הקרוב.
אופיר שלי, סטודנט שנה ב' לחינוך: "מלבד הכרת תרבות חדשה ואנשים חדשים, הכרתי חברים חדשים. חברים שלא הייתי יכול להכיר בדרך אחרת, לולא הסמינר. הופתעתי מרמת החיבור של הסטודנטים בתוך המשלחת הישראלית ובינינו למשלחת הגרמנית, חיבור שלדעתי לא היה מתרחש בטיול תיירותי רגיל. השילוב בין משתתפים מעולמות ומרקעים שונים בחברה הישראלית, יחד עם המשלחת הגרמנית, על רקע נוף אחר והמון למידה וסיורים מרתקים יצרו לדעתי, את אחת החוויות המשמעותיות בחיי. אני מקווה שבחלק השני בארץ, השאלות והסקרנות שעלו לגרמנים לגבי החיים בארץ יקבלו מענה ושהקשר החברי בין כל חברי המשלחת רק יתעצם".

נדב נפתלי, סטודנט שנה ב' לחינוך, הוסיף: "זו הייתה אחת החוויות היותר מעצימות שיצא לי לחוות. אני מרגיש שהסמינר עמד בציפיות הקבוצתיות ועלה עליהן לפעמים. נוצר קשר מעולה בין חברי המשלחת הישראלית, יהודים מוסלמים ונוצרים, וכן עם חברי המשלחת הגרמנית, שהפגינו מסירות רבה ואירוח נפלא תוך רצון ללמוד והבעת עניין בחיים פה בארץ ובמכללה. אנחנו כבר מתכוננים להגעת המשלחת הגרמנית, ניתן להם לחוות את ישראל על מקומותיה האותנטיים והרלוונטיים".
הסמינר הייחודי שלנו הינו חלק מפעילות המכללה למען ביסוס השותפות בין חלקיה השונים של החברה הישראלית. כמו כן, במהלך השנה יתקיימו קורסים ומפגשים נוספים בין סטודנטים מהחברה היהודית והערבית, כחלק מפרויקט "תקווה ישראלית" של בית הנשיא, שנועד לקדם חזון של גיוון ושותפות כסטנדרט; לפתח מנהיגות ישראלית, חברתית ואינטלקטואלית, קשובה ומודעת; לעודד אקדמיה מגוונת וכשירה תרבותית; ולהקנות ליבת ידע משותף וחיוני לסדר הישראלי החדש.

סמינר גרמניה-ישראל - החלק השני

בשבוע שעבר התקיים החלק השני של סמינר גרמניה בישראל. במהלך שהותם התרשמו הסטודנטים מחיי הקמפוס והרב תרבותיות שבמכללה. נשיאת המכללה, פרופ' שוש ארד, אמרה: "הקשר עם נוער גרמני חשוב ביותר ואינו מובן מאליו". במהלך הביקור סיירו חברי המשלחת, בליווי הסטודנטים מאחוה, באתרים ובמקומות משמעותיים בארץ, ביניהם "יד ושם", הפזורה הבדואית, בית הספר הדו לאומי טביטה וסיור בגבול רצועת עזה. תומאס, אחד הסטודנטים, אמר: "בעולם גלובלי חשוב לשמר את הקשרים האישיים בין בני אדם ברחבי העולם ולהכיר תרבויות חדשות. הביקור בישראל מאוד מרגש אותנו וזוהי חוויה מעצימה ומיוחדת במינה". נדב נפתלי, סטודנט שנה ב' להוראת המתמטיקה במכללה, הוסיף: "המשלחת והסמינר מהווים עבורנו תקווה בינלאומית. הסמינר איפשר לנו להסיר את החומות בין אנשים שאינם דומים זה לזה".