טראומה, פוסט טראומה והפרעות דיסוציאטיביות – היבטים תיאורטיים וקליניים

שם המרצה: פרופ' יהונתן גזיהונתן גז

תיאור הקורס:

במעגלי החיים אנו מתמודדים עם מצבי דחק חריפים או מתמשכים, בחברה המודרנית בכלל ובמדינת ישראל בפרט אנו נחשפים לא פעם למצבי דחק המאיימים על שלמות החיים. מצבים טראומטיים אלו יכולים להוביל למגוון תסמונות נפשיות אותם נכיר לאורך הקורס.

התגובות לאירוע דחק הן מגוונות וכוללות ביטויי מצוקה שונים הנעים מהצפה עד ניתוק טוטאלי, לעיתים הם קצרי טווח ולעיתים ארוכי טווח ובעלי השפעה מתמשכת. ישנם אנשים אשר אינם מגיבים מיידית בתגובות רגשיות חריגות או חזקות, ורק אחר כך מפתחים הפרעה חמורה. החשש המדאיג ש"נפגע חרדה", אשר נתפס כמגיב באופן נורמאלי למצב לא נורמאלי, יתפתח לאדם הסובל מתסמונת פוסט-טראומטית. כך או כך, רבים מהנחשפים לאירוע טראומטי עשויים לתפוס את העולם כמסוכן, כמקום לא בטוח בו לא ניתן להאמין עוד, ולראות עצמם כמי שלא יכולים עוד להתמודד עם החיים. אם ניצולי הטראומה מגבילים את הרוטינות היומיומיות שלהם, ובאופן עקבי נמנעים מלהזכיר את הטראומה כולל הימנעות ממחשבות ומשיחה על האירוע שחוו, אזי אמונותיהם השליליות עשויים להתקבע ולהפוך לכדי סימפטומים כרוניים של הפרעה פוסט-טראומטית.

בקורס ניגע בנושאים של חוויה טראומטית הנובעת מהזנחה מוקדמת, פגיעות אלימות ומיניות בתקופות החיים המוקדמות ועד התנסות מאוחרת באירועים מסכני חיים, כמו אונס, טראומת המלחמה ועוד.

הקורס יעניק היכרות מעמיקה עם הפסיכופתולוגיה של מצבי הטראומה ותגובות הטראומה על ציר הזמן, תוך התייחסות להשפעות ההיסטוריות, הפסיכולוגיות והחברתיות של היחיד אל מול הטראומה. בקורס יוצגו גישות תיאורטיות שונות ודרך התייחסותן למושג הטראומה, מודלים אישיותיים, חברתיים ונוירו-ביולוגיים. כמו כן ילמדו באופן ביקורתי שיטות הטיפול המבקשות לתת את המענה להפרעות טראומטיות והפרעות דיסוציאטיביות.

 

  • כל הזכויות שמורות למכללה האקדמית אחוה.