נשים חרדיות לומדות מקצוע - נשות המהפכה

מאמר זה בודק את פעילות ארגון הנשים שהקימה תנועת שס, "מרגלית אם בישראל". מהפכה בחינוך.
זהו אינו פמיניזם מסוג חדש, אלא התנהגות חברתית ארגונית המותאמת לחברה החרדית מזרחית בישראל. העוסקים במלאכה הם נשים וגברים מזרחים, בני השכבות הנמוכות מבחינה סוציו-אקונומית, אשר אינם מחפשים הגדרות אקדמיות לפעילותם. פעילותם רחוקה מהתקשורת החילונית, לכן כמעט שאינה ידועה לציבור הרחב. אולם היא מתפשטת בקצב מהיר לחוגים שונים בקרב הפריפריה המזרחית במדינה. המייחד את ארגון הנשים של שס – "מרגלית אם בישראל", הוא בעיקר טיפול בצרכי קהל יעד פרטיקולארי: הנשים המזרחיות.

 

בניגוד לארגוני נשים אחרים הפועלים בישראל, כגון: נעמ"ת וויצ"ו, אשר קמו במטרה לפתור בעיות הנוגעות הן לנשים והן לכלל החברה הישראלית. ארגון "מרגלית אם בישראל" הוא ארגון נשים פוליטי, שהוקם על ידי המפלגה. למרות היותו ארגון פוליטי, השתתפות בפעילויות שלו אינה מחייבת את הנשים להירשם כחברות מפלגה. את הזדהותן עם הארגון ועם המפלגה הן מבטאת על ידי השתתפות בפעילויות חברתיות וחינוכיות שהוא עורך, כגון: שיעורי נשים, ימי כיף לאישה הדתית, וערבי תרבות. משימתו העיקרית של הארגון היא העשרת עולמן הרוחני תורני של הנשים, יחד עם שיקום התרבות והמסורת המזרחית של הוריהן, אשר נדחתה על ידי החברה הישראלית בשנות החמישים. יכולתן של נציגות הארגון להגיע אל ציבור נשים גדול הן כמעט בלתי מוגבלות.
השילוב ההדוק שבין החברתי לפוליטי מעניק לנשים המזרחיות מהפריפריה תחושת שייכות לחברה הישראלית ומקור הזדהות עם המפלגה. באמצעות המפלגה מרגישות הנשים כי הצליחו לצאת מהפריפריה הנחותה שבה נמצאת החברה המזרחית בישראל ולהתקרב אל המרכז החברתי והפוליטי...

לכתבה המלאה - נשים חרדיות לומדות מקצוע - נשות המהפכה