שאלת מחקר - פרסום ב-Ynet

סוג הפרסום: ספר
פורסם ע"י: ענת פלדמן
שנת הוצאה: 2012
שם הספר/כתב העת: ynet.co.il

מה עושה אישה חרדית במשרד פרסום? כיצד מגיעה קיבוצניקית של השומר הצעיר לכנס של מפלגת ש"ס? ד"ר ענת פלדמן עונה על שאלות אלו ואחרות.

 

מהו תחום המחקר המרכזי שלך?
תחום המחקר העיקר שלי הוא תנועת ש"ס. בהדגשה על פעילות השטח של המפלגה. מעניין אותי "בית הגידול" של המפלגה - מיהם האנשים שנעזרים בה ומה היא נותנת להם. אחד הנושאים החשובים הוא מערכת החינוך של ש"ס, הפרושה בכל הארץ. עד הקמתה לא היו בישראל מוסדות חינוך חרדי לספרדים, ומי שרצה חינוך חרדי נאלץ לשלוח את ילדיו לחינוך של אגודת ישראל האשכנזית, מערכת שבה קיימת עד היום אפליה נגד הספרדים. הגידול של מערכת החינוך משנה לשנה מלמד על התחזקות רוחנית מסיבית שעוברת על הציבור המזרחי המסורתי. כוונתי לבתי ספר, ולא רק לגני ילדים, אליהם מגיעים גם ילדים חילונים.

אני בודקת גם את מעמדם של הרבנים הספרדים בקרב קהילותיהם. עד הקמת ש"ס, היה מעמדם של אלו נמוך ביותר. רבנים גדולים שהנהיגו קהילות בחו"ל, הגיעו ארצה וירדו ממעמדם הרם. במקביל, קהילותיהם שפוזרו בכל הארץ, נותרו ללא הנהגה רוחנית. הדוגמה הכי בולטת היא זו של הרב ישראל אבוחצירא (הבאבא סאלי), שלא זכה בארץ ליחס כלשהו מהממסד. הוא התגורר ביבנה ואשקלון ולבסוף קבע את מושבו בנתיבות. בזכות הקהילה המרוקאית שהכירה אותו, הצליח לרכוש לו מעמד חוץ ממסדי חשוב ביותר. כדי לשקם את הקהילה המזרחית, הציבה ש"ס רבנים כרבני שכונות וערים, במועצות הדתיות ובתפקידים ציבוריים שונים...

 

לכתבה המלאה.