ספר חדש - תקשורת דרך משחקים

תקשורת דרך משחקים, מאת עדנה אתרוג

התחום הטכנולוגי שולט כיום בחיינו. ילדינו נעים בין מסכים, נחשפים למידע רב אך בו בעת הורים רבים מתארים את ילדיהם כמנותקים מהעולם. השיטה "תקשורת דרך משחקים", שפיתחה קלינאית התקשורת עדנה אתרוג, מראה כיצד אפשר להשתנות עם העולם המתקדם שלנו ובו זמנית לשמור על יכולות אנושיות וכישורים חברתיים. "השיטה נולדה מתוך אהבה למשחק" מספרת עדנה. "עם השנים, בעקבות המפגש עם אלפי הורים וילדים, ראיתי שהלמידה הטובה ביותר מתקיימת כשאנשים מחייכים ונהנים. החיוך על פני ההורה כשילדו מספר על מחשבותיו והרגשתו, ההפתעה של הילד כשהוא מגלה שגם את הוריו יש דברים שמפחידים..."

 

תקשורת דרך משחקים התחילה את דרכה כשיטה המיועדת לאנשי מקצוע: קלינאי תקשורת, מרפאים בעיסוק, תרפיסטים וכדומה, אבל לאורך הדרך התקבלו תגובות מאנשי המקצוע על כך שהם מיישמים את הפעילויות עם ילדיהם הפרטיים, לא פחות מאשר בקליניקה עם מטופלים. תקשורת דרך משחקים מבוססת על ההבנה שכל אחד מאתנו יכול לגדל ילד תקשורתי. יצירת מערכות יחסים בריאות תלויה במיומנויות חברתיות, שכוללות יכולת לדבר, יכולת להקשיב, יכולת להבין ויכולת להגיב תגובה מתאימה – יכולות ששיטה זאת פועלת לחזק.

משחק אינו רק משחק; הוא אמצעי מהנה וחשוב ליצירת קשר, ומתאים לכל אדם הנפגש עם ילדים- מטפלות, גננות, מורים, קלינאי תקשורת, מרפאים בעיסוק, פסיכולוגים וכמובן הורים.

 

"ספר זה בא להציע מגוון רחב של פעילויות הורה-ילד העונות על צורך זה. עדנה אתרוג, קלינאית תקשורת מבוקשת, חולקת עם הקוראים את ניסיונה הרב בעבודה עם ילדים וטוענת - קידום הילד בתחום השפה והתקשורת אינו מוגבל לסביבת הגן והכיתה, וודאי שאינו מצומצם לאנשי מקצוע בלבד. ואם חשבתם שפיתוח השפה מטבעו נשען על תרגילים מונוטוניים ומשעממים - טעות בידכם..." ד"ר  ערן עוזיאלי, ראש החוג לחינוך מיוחד במכללה האקדמית אחוה.  

עדנה אתרוג היא קלינאית תקשורת (MA) ומרצה באקדמיה. בעלת ניסיון עשיר בשפה ובתקשורת בגיל הרך ובגיל בית-הספר. עדנה מרצה לסטודנטים, מלווה הורים, מדריכה קלינאי תקשורת ומעבירה סדנאות על השיטה שפיתחה. במכללה האקדמית אחוה משמשת מרצה בחוג לחינוך מיוחד.