המחלקה למדעי החיים- פרויקט גמר העוסק בקריסת כוורות דבורים

פרויקט גמר העוסק בקריסת כוורות דבורים

אינה שטיין

פרויקט הגמר של אינה שטיין עוסק בבעיית הדבורים העולמית - קריסת כוורות (Colony collapse). מדובר בנושא חשוב שמעסיק כיום את עולם המדע, מכיוון שהוא מתייחס למאביק החשוב ביותר בעולם – הדבורה, שנמצאת בסכנה בעקבות חשיפה גבוהה לטפילים וחוסר יעילותם של חומרי הדברה.

אקרית הוורואה (Varroa destructor), השייכת למחלקת העכבישניים, הינה אקטופרזיט (טפיל המתקיים על צדו החיצוני של יצור אחר) של דבורי הדבש האירופאיות ואחד הגורמים העיקריים לקריסת כוורות. הוורואה ניזונה מההמולימפה של הדבורה ומשמשת כווקטור לווירוסים פתוגניים מסוימים, לדוגמא: Deformed Wings Virus) DWV) שגורם לעיוות כנפיים ונזקים גופניים וקוגניטיביים נוספים.

מחזור החיים של הוורואה מתחלק לשני שלבים: שלב השיחור - פורטי (Phoretic) ושלב רבייתי (Reproductive). בשלב הפורטי הוורואה נצמדת לגוף הדבורה. רבייתה של הוורואה מסונכרת עם התפתחות זחל הדבורה ומתרחשת בתוך תא הוולד, לתוכו הוורואה הבוגרת פולשת מספר ימים לפני סגירתו. אקריות בוגרות (שהגיחו בתוך התא) עוזבות את התא יחד עם הדבורה המגיחה.

בין השלב הפורטי לרבייתי, הוורואה יכולה להסתובב חופשי על פני חלות הדבש. היא משתמשת באוריינטציה כימית למציאת מאכסן בשלבים שונים של חייו. "במחקר שנערך במעבדתה של דר' ויקטוריה סורוקר במכון הוולקני התמקדנו בגן pheromone receptor transcription PRTF-like שנמצא לאחרונה ומתבטא בוורואה." מסבירה אינה שטיין.

 "מטרתו של המחקר הייתה למצוא מהי השפעת המצב הפיזיולוגי של הוורואה על זיהוי ומציאת המאכסן ולעשות לוקליזציה (בשיטת FISH) של הגן PRTF-like. במבחן התנהגות שערכנו, נבדקה העדפה למאכסן של אקריות וורואה בשלבים שונים של חייהן ונמצאה העדפה ברורה לדבורים המטפלות (לעומת דבורים משחרות). ככל הנראה, היתרון שזה מקנה לאקרית הוא שדרך הדבורה המטפלת (בתאי הולד) הוורואה מגיעה אל תאי הזחלים החדשים. בנוסף, אקריות הוורואה הפורטיות מראות הצלחה גבוהה יותר בהגעה למאכסן, לעומת השלב הרבייתי. כמו כן, ביטוי הגן PRTF-like הינו גבוה יותר ברגל הקדמית של הוורואה הפורטית לעומת זו שבשלב הרבייתי."

מאמר: Singh, K.N., Eliash N., Stein, I., Kamer, Y., Rafaeli, A. and Soroker, V. 2015. Identification and gene-silencing of a putative odorant receptor transcription factor in Varroa destructor : Possible role in olfaction. Insect Biochemistry and Molecular Biology .

החוברת המקוונת