דיקן בית הספר לתארים מתקדמים - פרופ' גבי שפלר

פרופ' גבי שפלר מ"מ דיקן בית הספר לתארים מתקדמים
דוא"ל: gaby.shefler@mail.huji.ac.il
פרופ' גבי שפלר הוא פסיכולוג קליני בכיר ופסיכואנליטיקאי. למד לשלושת תאריו בפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים. היה חבר סגל המחלקה לפסיכולוגיה, שימש כראש המגמה לפסיכולוגיה קלינית, מופקד הקתדרה לפסיכואנליזה על שם פרויד ומנהל מרכז פרויד לחקר הפסיכואנליזה באוניברסיטה העברית בירושלים.
בעבר (עד 2018) שימש במשך 44 שנים רצופות כפסיכולוג הראשי של המרכז הרפואי הרצוג בירושלים, שם ניהל צוות קליני רב מקצועי, היה ממונה על הדרכה והכשרה של מאות מתמחים וסטודנטים לפסיכולוגיה קלינית.
 
מראשוני חוקרי הפסיכותרפיה בישראל. ביצע את המחקר הרנדומאלי המבוקר (RCT) הראשון על תוצאות של טיפולים דינמיים קצרי מועד  ועמידותם לאורך זמן . בנוסף, ערך מחקרי תוצאה ותהליך בטיפולים קצרי מועד ומחקרי הערכה ותוצאה לטיפולים פסיכואנליטיים ארוכי טווח בחולים קשים מאוד, בשיתוף עם עמותת 'לכל נפש'. שותף במחקרים על התפתחות המטפלים ועל תהליכי ההכשרה, ויחד עם אחרים תרגם את השאלונים וייצר את המדגמים הישראליים במחקרים הבינלאומיים. עסק רבות בהוראה, הדרכה, טיפול ומחקר בטיפולים קצרי מועד ופרסם שלושה ספרים ועשרות מאמרים בתחום זה.
 
פרופ' שפלר שירת 10 שנים בוועדת האתיקה של הסתדרות הפסיכולוגים בישראל, מהן שש שנים כיו"ר הוועדה.  ניהל במשך 12 שנים את תחום האתיקה בפסיכולוגיה במרכז לאתיקה במשכנות שאננים בירושלים. היה מיוזמי הוראת האתיקה בישראל ומראשוני המורים לאתיקה באקדמיה ובמסגרות מקצועיות טיפוליות שונות. ערך וניהל עשרות ימי עיון וסמינרים באתיקה מקצועית לקהלים מגוונים. עוסק בפיתוח חשיבה אתית מקצועית, עדכון וכתיבת קודים אתיים לארגונים מקצועיים טיפוליים (הסתדרות הפסיכולוגים בישראל, החברה הפסיכואנליטית בישראל, הקבנ"ים בצה"ל,האוניברסיטה העברית ועוד) ופרסם שלושה ספרים ועשרות מאמרים גם בתחום זה. משמש כיום כיו"ר ועדת הערר העליונה לבירורים וערעורים בענייני אתיקה בחברה הפסיכואנליטית בישראל.
מאז 2020 נמנה על סגל הליבה של התכנית לתואר שני בפסיכולוגיה קלינית רגישת תרבות במכללה האקדמית אחוה, ומלמד בה פסיכותרפיה פסיכודינמית ואתיקה מקצועית בצד הדרכה קלינית על עבודה מעשית בשדה.
 
פרופ' גבי שפלר מתגורר בירושלים, נשוי לפסיכולוגית ולפסיכואנליטיקאית מיכל, ולהם שלוש בנות, שני חתנים, כלה אחת וחמישה נכדות ונכדים.

 


פרופ' גבי שפלר: חזון בית הספר לתארים מתקדמים
תפיסתנו הבסיסית היא כי אין אחר חלש או נחות, אלא שונה הדורש התייחסות נפרדת ומותאמת. אנו סמוכים ובטוחים כי בוגרי התכניות שלנו ישתלבו במאמץ הכלל-ישראלי ליצירת חברה שוויונית, טובה ומתקדמת, שבמקביל מכבדת ומעריכה את מסורותיה ועושר תרבויותיה
View Lecturer Page לדף המרצה דיקן בית הספר לתארים מתקדמים - פרופ' גבי שפלר