ממשיכים את דרכו של פוירשטיין

פרופ' אלכס קוזולין, ראש התכנית לתואר שני M.Ed. בחינוך מיוחד. שותף פעיל ומשמש יועץ של תכניות מחקר בינלאומיות במכון פוירשטיין לקידום כושר הלמידה. "מכון פוירשטיין" נוסד על ידי פרופ' ראובן פוירשטיין ז"ל, חתן פרס ישראל בחינוך. למכון פוירשטיין 80 סניפים ב- 35 מדינות, בהם מופעלות ומיושמות תכניות אבחון, למידה מתווכת והקנייה של אסטרטגיות למידה, שמטרתן לזהות ולהוציא לפועל את מלוא פוטנציאל הלמידה האישי של הלומדים.

משנת 2002 מתקיימים במכללה האקדמית אחוה קורסים על פי שיטת פוירשטיין במסגרת הכשרת עובדי הוראה: "העשרה אינסטרומנטלית", "תיווך לפיתוח חשיבה" בהוראתה של ד"ר היידי פלביאן. השנה נפתחו לראשונה קורסים המיועדים למורים במסגרת היחידה ללימודי תעודה והשתלמויות, כגון "השמיים הם הגבול" - תכנית העשרה קלאסית, "גאון של אמא" - תכנית להעשרת החטיבה הצעירה, "גשרים"- תכנית להעשרת מטפלים קוגניטיביים. גם במסגרת המכינה המשלבת לחינוך לדוברי ערבית מתקיים, החל מהשנה, קורס "אסטרטגיות למידה וחשיבה" על-פי שיטת פוירשטיין.  

פוירשטיין יסד סדנאות בינלאומיות המיועדות למורים ולפסיכולוגים, המכונות "סדנאות שורש". ביולי השנה התקיימה סדנת שורש בפירנצה, איטליה, בשיתוף אוניברסיטת פירנצה. "אחד התחומים המעניינים והרלוונטיים שעלו בסדנה הוא היחס לאוכלוסיות שוליים כמו למשל עובדים זרים או מהגרים בלתי חוקיים." מספר פרופ' קוזולין. "השאלה, כיצד יש לחנך את ילדי המהגרים שמשתלבים בחינוך המקומי, קשורה לתחום החינוך המיוחד, משום שמדובר בצרכים מיוחדים. אחד הנושאים שאנחנו עוסקים בהם גם במכללה הוא כיצד מתאימים את שיטות החינוך לאוכלוסיות מיעוט כמו עולים חדשים ואחרים."

המכללה מברכת את פרופ' קוזולין שנבחר השנה להיות סגן נשיא ולנהל את כל פעילות המחקר באזור המזרח התיכון בארגון הבינלאומי לחינוך קוגניטיבי IACEP

( International association for cognitive education and psychology)

בארגון חברים אנשי מקצוע מכל רחבי העולם, שמעוניינים בקידום החינוך הקוגניטיבי של ילדים, בני נוער ומבוגרים. מורים, מטפלים, מומחי הערכה, מנהלים וחוקרים נפגשים בכנסי הארגון המתקיימים אחת לשנתיים באירופה או בצפון אמריקה. בנוסף ישנם כנסים לפי אזורים. חוקרים ישראלים רבים, החברים בארגון, מקיימים קשרים מקצועיים עם חוקרים ממדינות ערביות. יחד עם זאת, ארגון כנס באזור המסוכסך של המזרח התיכון זו עדיין משימה מאתגרת העומדת בפניו של פרופ' קוזולין.