תואר ראשון במדעי החיים .B.Sc במדעי החיים

B.Sc.

למה מדעי החיים?

אם שאלת את עצמך מה עושים עם תואר במדעי החיים, הנה כמה רעיונות שלא דמיינת או חלמת. תואר ראשון במדעי החיים הוא שם קוד, שיכול להכניס אותך לעולמות מחקר מטורפים ומרגשים, לחיפוש אחר החיסון הבא, לעולמות של פארמה וביוטכנולוגיה, למעבדות מתקדמות שחוקרות השפעות של X על Y מבלי שידענו שבכלל יכול להיות קשר ביניהם. מדעי החיים הוא תחום רחב הנדרש ומצוי בענפים רבים בתעשייה עתירת ידע, ברפואה, בחקלאות ועוד. פעם קראנו לזה ביולוגיה, היום אנחנו יודעים שזה תחום הנוגע בכל מערכות החיים – חי, צומח ודומם. מתחיל בתא, או DNA ויכול להסתיים במהפכה במדע.

התואר יכשיר אותך הכשרה אקדמית מעמיקה ומקצועית בליווי אישי בתחומי הביולוגיה, הגנטיקה, הפיזיולוגיה, חקר הסביבה והמערכת האקולוגית, חקלאות ועוד. במהלך הלימודים ישולבו סיורי שטח, עבודת שדה, לימודים בחממה לימודית מחקרית ולמידה במעבדות משוכללות וחדשניות. פרויקט הגמר מציע הזדמנות להשתלב במעבדות מדעיות ולבצע מחקר פעיל.

אז מה לומדים כאן בעצם?

מדעי החיים– מהו תא? ומה הסיפור מאחורי DNA? מהן מערכות אקולוגיות? איך צמחים יכולים לתקשר ביניהם? איך יוצרים חקלאות קיץ גם בחורף ולהיפך? איך מגדלים יבולים על מים ולא על אדמה? איך מבצעים עבודת שדה, מחקר ומעקב? מה קורה מתחת למיקרוסקופ? ואיך מוצאים חיסון? כל זאת ועוד. כמו הרפתקאה אחת גדולה, שנוגעת בכל מרכיבי החיים והסביבה. 

מעבדנות רפואית – מה עושים עם דגימות? מה זו ביופסיה? מה אפשר לגלות? לימודי תעודה במעבדנות רפואית באקדמית אחוה בשיתוף עם המרכז הרפואי שיבא-תל השומר כוללים השתלמות במעבדות בית החולים כבר במהלך התואר ויכשירו אותך למקצוע המעבדה הרפואית.

קדם רפואה – יש לך חלום ללמוד רפואה, אבל כרגע הוא לא יכול להתגשם? האקדמית אחוה יצרה עבורך הזדמנות נוספת להגשמת החלום. מסלול לימודים לקדם רפואה המתחיל בשנים ב' ו-ג' במהלך לימודי התואר למדעי החיים ונמשך כשלוש שנים. 

 

 

מידע חשוב

ציון סכם (שיקלול בין פסיכומטרי לבגרות) או פסיכומטרי 550.
זכאות לבגרות מלאה הכוללת 4 יחידות אנגלית בציון 70 ומעלה, 4 יח' מתמטיקה בציון 70 או 5 יחי' מתמטיקה בציון 60, 5 יח' במקצוע מדעי מורחב בציון 70 ומעלה

קבלה על סמך בגרות:
זכאות לבגרות מלאה בציון ממוצע 95 ומעלה הכוללת 4 יחידות אנגלית בציון 70 ומעלה, 4 יח' מתמטיקה בציון 70 או 5 יחי' מתמטיקה בציון 60, 5 יח' במקצוע מדעי מורחב בציון 70 ומעלה.

*מועמדים שאין בידם בגרות או פסיכומטרי בעברית יידרשו בבחינת יע"ל בציון 107 ומעלה.
*בעלי תואר.B.A יוכלו להתקבל לתוכנית בתנאי שממוצע התואר הוא 80
*בעלי תואר.B.Sc יוכלו להתקבל לתוכנית בתנאי שממוצע התואר הוא 75.
ראשי התוכנית יבדקו את קורסי המתמטיקה והמדעים בגיליון הציונים ויחליטו על צורך בתוכנית ההכנה.
*בעלי תעודת הנדסאי יוכלו להתקבל לתוכנית עם ממוצע של 80 ומעלה בבחינות הממלכתיות של מה"ט או ציון 75 ומעלה בכל אחת מהבחינות הממלכתיות של מה"ט או בגרות מלאה הכוללת 4 יח' באנגלית בממוצע 75 וגיליון ציונים הנדסאי בממוצע 75 ומעלה.
*יש לוודא כי תנאי הסף של מתמטיקה ומדעים מתקיימים (ברקע האקדמי או בבגרות)

תוכנית חד-חוגית לתואר ראשון B.Sc. במדעי החיים 
משך הלימודים לתואר: שלוש שנים
ימי לימוד: ארבעה עד חמישה ימים בשבוע 

*ייתכנו שינויים בתוכנית הלימודים ובאופני הלמידה בהתאם לאילוצי המערכת. 

בתום השנה השלישית ללימודים תציגו בכנס פוסטרים את תחום המחקר עליו עבדתם במהלך התואר, תחת הנחיה של חוקרים מהמחלקה או ממוסדות אקדמיים ומחקריים אחרים. הפרויקט כולל כתיבת הצעת מחקר, סקירה ספרותית מקיפה על תחום המחקר ומצגת סיום במסגרת הסמינריון המחלקתי. תוצאות המחקר יוצגו במסגרת הכנס בו ייקחו חלק כל הסטודנטים והמרצים במחלקה.

התוכנית מיועדת למועמדים שאינם עומדים בתנאי הקבלה לתואר ראשון במדעי החיים. הלימודים בתוכנית נמשכים כ-4.5 חודשים בלבד והם מאפשרים קבלה לתואר כבר בשנת הלימודים הקרובה.

בגדול, אתם פשוט צריכים לאהוב את עולם המדע והחיים. אנשים שיש בהם סקרנות ורצון להיכנס לתחום, לחולמים לנצח את המגיפה הבאה, למי שרוצה ללמוד תחום מרתק, מאתגר ומבוקש, למעוניינים לשלב לימודים עם מקצוע, למי שמעוניין להמשיך ללימודי רפואה, לאוהבי טבע וסביבה ולסקרנים הרוצים לחקור ולהבין את עולם החי והצומח. 

התואר מהווה בסיס רחב להשתלבות בשוק התעסוקה והאפשרויות הן מגוונות ובלתי מוגבלות. אם זה בתעשייה כימית, חקלאות, אגרוטק, גנטיקה, פיתוח תרופות, מעבדות רפואיות בבתי חולים, אקולוגיה, חברות ביוטק, השתלבות בלימודי מחקר לתואר שני ולדוקטורט בתחומי מדעי החיים, תוך שילוב בעבודת תזה מחקרית, הוראה והדרכה בתחום מדעי הטבע ועוד.
מרבית הבוגרים שלנו ממשיכים לתואר שני ולדוקטורט, משתלבים בחברות תרופות, בפיתוח, בבקרת איכות ובמחקר של תחומים שונים, במרכזי מחקר ופיתוח של חברות עסקיות, במחקרים אקדמיים בארץ ובעולם, בתחום ההוראה ועוד.
בנוסף, תוכלו להגיש מועמדות למסלולי רפואה מקוצרים של 4 שנים (במקום 7) בפקולטות לרפואה באוניברסיטת תל-אביב, בר אילן ואריאל. המעוניינים בכך יוכלו ללמוד כבר במהלך התואר הראשון במדעי החיים באחוה את כל קורסי הליבה הנדרשים להגשת המועמדות.

מדעי החיים – מה עוד כדאי לדעת?

פעם קראו לזה ביולוגיה, היום קוראים לזה מדעי החיים. תואר ראשון במדעי החיים נוגע היום בכל מערכות החיים שלנו ובחיים עצמם. מכאן השמיים הם הגבול, תואר שני מחקרי, הוראת מדעים, קדם רפואה, מעבדנות רפואית ועוד. זה המקום לקבל את כל התשובות שיפתחו עבורך אין ספור הזדמנויות

אפיק מעבר לרפואה 4 שנתי לאקדמאים

תוכנית אפיק מעבר לרפואה במכללה האקדמית אחוה מיועדת לאקדמאים בוגרי תארים מדעיים ממוסדות שונים להשלים את קורסי הליבה במכללה, לקראת הגשת מועמדות ללימודי רפואה (4 שנתי) בפקולטות לרפואה של אוניברסיטאות תל-אביב, בר-אילן ואריאל. 

עבור סטודנטים חיצוניים, מכללת אחוה מאפשרת לבוגרי תואר ראשון לפחות, מכל תחום, ללמוד את קורסי הליבה הנדרשים בהתאם לרקע האקדמי האישי מלימודים קודמים ובכפוף לעמידה/השלמה של קורסי קדם נדרשים ככל שיהיו. 

למידע נוסף על התוכנית

מתעניינים בלימודי מכינה?

הכנסו לקבל את כל המידע הדרוש לכם להתחיל איתנו את הדרך

פרופ' אלי אפללו ראש המחלקה למדעי החיים

מדברי ראש המחלקה למדעי החיים

פרופ' אלי אפללו

מדעי החיים הוא תחום שמאגד תחתיו את כל העולמות הקשורים להתפתחות חיים על פני כדור הארץ. החל מפיזיולוגיה של צמחים, בעלי חיים, אקולוגיה ועד לטכנולוגיה וביו אינפורמטיקה. הוא תחום אינסופי לחשיבה, למחקר, לפיתוח ועשייה. ככל שנחשפים יותר ליסודות המרכיבים את החיים, ככה ניגלות הזדמנויות לשפר את הסביבה בה אנו חיים, את הרפואה והבריאות, את החקלאות ולגעת באינסוף חיים.
לימודי מדעי החיים הם דלת כניסה רחבה לעולם מלא, פלא ויצירה, שבכוחה להפוך את החיים של כולנו לטובים יותר.

בוגרי התואר מספרים

אלי שפירא

"במהלך התואר למדנו המון קורסים שמשלבים תיאוריה ופרקטיקה. עשינו סיורי שטח, סיירנו במעבדות מחקר ובעצם חווינו את עולם החקר מחוץ לספסל הלימודים"

סופה סויד

"במכללה הרגשתי שאני הרבה מעבר לציונים. הרמה האקדמית מאוד גובה והמרצים זמינים לנו. מאוד אכפת להם וחשוב להם שתגיע לאן שאתה שואף"

אלכסנדרה גייסטר

"הקורסים שלמדנו הכינו אותנו להמשך ופתחו בפניי אופק של מחקר ואני מקווה שזה יעזור לי להפוך את העולם הזה לקצת יותר טוב"

חנין אבו פרח

"הלימודים באחוה היוו עבורי חוויה מעשירה ותחנה משמעותית להמשך הישגי האקדמיים. המשכתי לתואר שני בחקר הביולוגיה המולקולרית של מחלת הסרטן"

עדן פלקר

"הלימודים נתנו לי בסיס מעולה בעיקר בתחום המיקוד שאותו בחרתי, ביולוגיה. בנוסף עשיתי תעודה במעבדנות רפואית מה שאפשר לי לקחת חלק במאבק בקורונה"

למה לבחור ללמוד באקדמית אחוה?

כי אנחנו מחוברים לעשייה

כל הלמידה היא גם בכיתה, גם בשטח וגם במעבדות חדשניות. ניתן לך טעימה ממה שמצפה לך בהמשך ונחשוף אותך למחקרים פורצי-דרך, שיעוררו את הסקרנות, יגרו את הדמיון ויאפשרו לחלומות ורעיונות חדשים לצמוח.

כי האקדמית אחוה דוגלת במצוינות, בתנועה קדימה, בהובלה ובמנהיגות

האקדמית אחוה מובילה בחדשנות בתוכניות הלימודים וגם בדרכי הלמידה, האווירה הלימודית המזמינה והמאפשרת.

כי אנחנו משקיעים במעבדות ובכלי המחקר

מעבדות המחקר והעבודה באקדמית אחוה עומדות לרשותך, כדי שיתאפשר לך להפיק את המקסימום מהן ומעצמך.

כי הסגל שלנו מסור להצלחה שלך

סגל התוכנית מורכב מפרופסורים ודוקטורים מנוסים, אנשי שטח ומעבדה, חוקרים מובילים ופורצי דרך השותפים לפרויקטים בינלאומיים.

כי אחוה נותנת יחס של מכללה בשכר לימוד אוניברסיטאי

באחוה לומדים בקבוצות קטנות ומקבלים יחס אישי. זו כבר השנה הרביעית ברצף שאנחנו זוכים במקומות הראשון והשני בסקר שביעות רצון הסטודנטים ברמה הארצית!

כי אנחנו ההזדמנות שלה חיכית

אנחנו מסתכלים עליך כאן ועכשיו. לא על הנערה או הנער שהיית לפני שנים. פנית ללימודים גבוהים, פנית כדי לסלול את החיים שלך קדימה ולמעלה - אנחנו כאן כדי לתת לך את ההזדמנות להוביל.

תוכניות מתקדמות שיכולות לעניין אותך

תואר שני בקיימות במרחב העירוני והכפרי

קרא עוד

תואר ראשון בחינוך במדעים

קרא עוד