תואר ראשון בחינוך בשפה וספרות ערבית .B.Ed בחינוך ותעודת הוראה

למה הוראה בשפה וספרות ערבית?

למורה תפקיד משמעותי בעיצוב דמותה של חברת העתיד. הילדים והילדות של היום הם המבוגרים של המחר. באקדמית אחוה חשוב לנו, לעזור לך להוביל, להנהיג וליצור הזדמנויות חדשות לכולם. החברה הערבית עוברת תהליכים מואצים של חיבור לידע ולהשכלה, מתוך הבנה שהם מהווים מנוע והזדמנות להצלחה. התפקיד שלך כמורה לדור הצעיר, הוא לעודד את הסקרנות, את הרצון ללמוד,להתקדם ולהתפתח. לחזק בכל ילד וילדה את ההבטחה והפוטנציאל שלהם.

באקדמית אחוה נכין אותך להיות המורה שמשנה - המורה לעתיד. לצד ידע ומיומנויות בהוראת השפה והספרות הערבית בבתי הספר היסודיים והעל יסודיים, נכשיר אותך לעמידה מול כיתה, נסייע לך לעצב את דמות 'המורה המנהיג' ונלווה אותך בתפקיד המשמעותי שבחרת לעצמך.

הלימודים מתקיימים מתוך חוויה והתנסות, מה שהופך את הלמידה למעניינת ומסקרנת יותר. באקדמית אחוה נאפשר לך לפגוש את השטח והכיתה כבר בשנת הלימודים הראשונה, להתנסות בשיטות הוראה מתקדמות ובכלים טכנולוגים ומשחקים מובילי למידה, שישדרגו את מעמדך כמורה.

במהלך הסטאז' (בשנה הרביעית) נאפשר לך להתנסות ולתרגל אינטראקציות המתקיימות בשדה ההוראה בין מורים ותלמידים, הורים ומורים וכו'. מטרת הסימולציות לאמן ולהכשיר אותך ביישום הידע והכלים שרכשת.

אז מה לומדים כאן בעצם?

כללי – התוכנית משלבת בין השפה והספרות הערבית, הקשורות ומזינות זו את זו. התוכנית מכבדת ומעריכה את התרבות הערבית העשירה, השפה והספרות וממחישה את היותן מקור לגאווה.

השפה הערבית – מה הם עקרונות השפה הערבית? חוקי הדקדוק? מה הן הסוגיות המרכזיות בבלשנות הערבית?

ספרות ערבית – מהי החכמה המצויה ביצירה הספרותית בעולם הערבי? מהם סגנונות השירה והכתיבה המאפיינים תקופות ואזורים שונים בהם התפתחה התרבות הערבית? מה הן היצירות החשובות ומי הם היוצרים המוערכים?

מיומנויות הוראה – איזה ידע ומיומנויות נדרשים להוראה מיטבית בכיתה? איך מיישמים אותם? מהן שיטות ההוראה החלופיות המותאמות למאה ה-21 ואיך הן משפיעות על תהליכי הקניית הידע? מהן יזמות וחדשנות בהוראה? מהי הוראת שפה דיגיטלית ואיך מיישמים אותה בכיתה? ועוד

כמורה בעתיד, יתאפשר לך לנהל דיאלוג בינך לבין התלמידים, ההורים והקולגות. ליצור אווירה מאפשרת. לאתר צרכים ייחודיים של לומדים. לזהות רקע ויכולות קוגניטיביות, סגנונות למידה ושייכות תרבותית. ניתן לך את הכלים להבין את הצרכים היחודיים ולתת להם מענה מיטבי ולפתח אקלים כיתתי מיטבי מותאם להוראה במאה ה-21.

מידע חשוב

לתוכנית שני אפיקי קבלה:

א. קבלה על סמך תעודת הבגרות: זכאות לבגרות מלאה בממוצע 90 ומעלה הכוללת בגרות באנגלית בהיקף של 4 יח"ל.

ב. קבלה על סמך ציון התאמה (שקלול פסיכומטרי וממוצע בגרויות): ציון התאמה 535 ומעלה וזכאות לבגרות מלאה, הכוללת בגרות באנגלית בהיקף של 4 יח"ל.

בשני אפיקי הקבלה המועמדים המבקשים להתקבל ללימודים בתוכנית זו נדרשים להיות:
1. בעלי ציון של 90 לפחות בממוצע של 3 יח"ל בשפה הערבית, או ציון 80 לפחות ב-4 יח"ל, או ציון 75 לפחות ב-5 יח"ל.
2. מבחן כניסה בשפה הערבית בציון 75 לפחות.
3. מבחן יע"ל בציון 84 ומעלה

בנוסף, יעבור כל מועמד ועדת קבלה. הקריטריונים בוועדה נקבעו על סמך ניסיון העבר והידע בתחום על-ידי מספר מדריכים פדגוגים ומרצים במסלול לדוברי השפה הערבית והמחלקה לשפה הערבית, שאף הוכשרו לשמש כמעריכים בוועדות הקבלה.

משך הלימודים לתואר ולתעודת ההוראה: ארבע שנים.
ימי לימוד: ארבע-חמישה ימי לימוד בשבוע (מתוכם יום לימודים בזום)

*פתיחת מסלול הלימודים מותנית במספר הנרשמים.
*ייתכנו שינויים בתוכנית הלימודים ובאופני הלמידה בהתאם לאילוצי המערכת.

למי שאינם עומדים בתנאי הקבלה לתואר ראשון בחינוך ותעודת הוראה יש אפשרות להירשם למכינה משלבת בחינוך. המכינה מיועדת לבעלי 12 שנות לימוד המעוניינים לשפר את הסיכויים להתקבל לתואר ראשון בחינוך. במכינה נלמדים גם קורסים אקדמיים המוכרים לפטור למי שממשיך לתואר ראשון בחינוך ותעודת הוראה במכללה.


התוכנית מתאימה למי שהתרבות הערבית חשובה לו, למי שרוצה להנחיל את ההיסטוריה של החברה הערבית בישראל, למחפשים העשרה תרבותית, לרוצים לחנך תלמידים לערכים מוסריים ולקבלת כל הדעות, למחפשים יוזמות חברתיות שישפיעו את נורמות ותפיסות, למי שרוצה להיות מורה מעורב ומשפיע, לרוצים שינוי וחשוב מכל למי שרואים במקצוע ההוראה שליחות ואידיאולוגיה.

ההתנסות הקלינית המתבצעת כבר במהלך הלימודים מעניקה הכשרה מקיפה, נחיתה רכה בשדה החינוכי ויתרון עצום בסיום הלימודים. יחד עם הרמה הגבוהה של תכנית הלימודים באחוה הופכים הבוגרים שלנו למבוקשים מאוד במערכת החינוך. מעל 90% מבוגרי המכללה מתקבלים לעבודה עם סיום לימודיהם. כבוגרי התוכנית תוכלו לעבוד בכל מסגרת חינוכית, בבתי ספר יסודיים, על יסודיים, מתנסים ועוד, ותדעו לקיים ולנהל דיאלוג פתוח בין התלמידים לעצמם ובינם לבין המורה שמבוסס על כבוד הדדי בין קבוצות ודעות שונות.

לסטודנטים לתואר ראשון בחינוך ותעודת הוראה יש אפשרות לשלב במהלך הלימודים גם תוכנית הרחבת הסמכה להוראה. התוכנית מיועדת למי שמבקשים להרחיב את הסמכתם להתמחות נוספת במסלול בו הם לומדים או לקבל הכשרה במסלול אחר. התוכנית מעניקה הזדמנות להתחדש ולהרחיב את האופקים המקצועיים, להתפתח במקצוע ההוראה, למנוע שחיקה ולהתקדם במסגרת החינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי. התוכנית כוללת עבודה מעשית וסטאז' בשדה החינוכי

חינוך ותעודת הוראה – מה עוד כדאי לדעת?

שליחות ואידיאולוגיה – תואר ראשון בחינוך ותעודת הוראה משלב את שתי המטרות החשובות האלו לסיבה טובה אחת להיכנס למערכת החינוך ולהתחיל להשפיע לא רק על הדור הבא, אלא גם על איך יראה השדה החינוכי בעתיד. זה המקום לקבל את כל התשובות שיעזרו לך להיות המורה שתמיד חלמת לעצמך

מתעניינים בלימודי מכינה?

הכנסו לקבל את כל המידע הדרוש לכם להתחיל איתנו את הדרך

דוקטור סלים אבו ג'אבר

מדברי ראש המחלקה להוראת שפה וספרות ערבית

ד"ר סלים אבו ג'אבר

התרבות הערבית מגוונת ומרהיבה. כמוה השפה הערבית. זו שפה עשירה שהביאה להתפתחות של ספרות ושירה, המהוות מקור ללמידה ולגאווה. השפה והספרות מספרות את ההיסטוריה של התרבות, את העוצמות והחכמה שבה. כמורה, אנחנו מאמינים בתפקידך לחבר את הילדים להיסטוריה שלהם. לשורשים שלהם. לפתח בהם גאווה למקום מהם צמחו ולזהותם התרבותית. מצד שני עליך לפתוח בפניהם את הדלת לעתיד, לסייע להם לסלול את הדרך, להציע להם את ההזדמנויות ולהקנות להם את הידע והכלים שיבטיחו את עתידם בעולם המתחדש.
אנחנו באקדמית אחוה, נצייד אותך בידע, כלים ומיומנויות אקדמיות מצוינות ויישומיות להוראת השפה והספרות הערבית בהתאמה לכל גיל. בנוסף, נעזור לך לפתח סט כישורים להנהגת והובלת התלמידים והתלמידות שלך לעבר עתיד מוצלח.

WHY US

למה לבחור ללמוד באקדמית אחוה?

כי אנחנו היחידים שמפיקים בכל שנת לימודים שבוע חדשנות בחינוך

פעמיים בשנה מתקיים שבוע החדשנות והיזמות הגדול של האקדמית אחוה שמציג את החדשנות והיזמות בהוראה ובלמידה בצורות מגוונות ומרתקות, תוך התנסות בפועל.

כי כבר בשנה הראשונה נפגיש אותך עם המערכת בשטח

בכיתה, עם ילדים, חדר מורים, בית ספר. 

כי אחוה נותנת יחס של מכללה בשכר לימוד אוניברסיטאי

באחוה לומדים בקבוצות קטנות ומקבלים יחס אישי. זו כבר השנה הרביעית ברצף שאנחנו זוכים במקומות הראשון והשני בסקר שביעות רצון הסטודנטים ברמה הארצית!

כי האקדמית אחוה דוגלת במצוינות, בתנועה קדימה, בהובלה

האקדמית אחוה מובילה בחדשנות בתכניות הלימודים וגם בדרכי הלמידה, האווירה הלימודית המזמינה, המאפשרת.

כי הסגל שלנו מסור להצלחה שלך

אנחנו מקפידים על סגל שמכיר את המגמות והשינויים בעולמות הפסיכולוגיה בכלל ועולם העבודה החדש בפרט על ריבוי הלכים ומכלול התפיסות והגישות. אנחנו כאן להעניק לך את המיטב האקדמי וגם כדי ללוות אותך באופן אישי, מותאם ומתחשב לאורך כל שנות הלימודים ולאחריהן.

כי העתיד כבר כאן והוא מחכה לאנשים כמוך

ולכן יצרנו את התוכנית הייחודית הזו לפיתוח יחידת העלית של החינוך בישראל.

תוכניות נוספות שיכולות לעניין אותך

תואר שני במינהל מערכות חינוך

קרא עוד

תואר שני בנוירופדגוגיה

קרא עוד
מורה מסבירה לתלמידה

תואר שני בייעוץ חינוכי

קרא עוד