מרכז הסימולציה

 
מרכז הסימולציה במכללה האקדמית אחוה
 
ההכשרה באמצעות סימולציה הפכה בשנים האחרונות למגמה גוברת והולכת במגוון תחומים בארץ ובעולם. השימוש בסימולציה כולל הדמיה של תרחיש המתאר מציאות שבה נדרשת תגובה בזמן אמת למקרה כלשהו בתחום הדעת. ההתנסות בסימולציה כוללת גם תחקיר רפלקטיבי קבוצתי ואישי המאפשר לשחקנים ולצופים לפתח מיומנויות וכלים רלבנטיים לתחום הדעת ולתרחיש המוצג.
מרכז הסימולציה במכללה האקדמית אחוה ממוקם בבניין בית הספר לחינוך. הוא מהווה חלק מובנה ממרחב של שש כיתות ההוראה, שכולן מאפשרות תהליכי למידה-הוראה בסביבה עתירת טכנולוגיות מתקדמות. הסימולציה מבוצעת באמצעי הקלטה ובקרה טכנולוגיים חדישים, הריהוט הוורסבילי (Space Tech) מאפשר למידה מגוונת, לרבות שימוש בטאבלטים, מסכי מחשב Smart TV Samsung, לוחות ניידים ועוד. בניית החדר התאפשרה תודות לתמיכת פרויקט DARE - Erasmus+  של האיחוד האירופי.
המרכז הנקרא "בי" מסמן את השילוב המאוזן בין הידע הדיסציפלינארי והממד הבינאישי (Center of Inter Personal and Discipline - IPD). מרכז "בי" חורט על דגלו את השימוש המושכל בידע דיסציפלינארי בממד הבינאישי של ההוראה. הסלוגן של מרכז הסימולציות הוא "הכל תלוי בי".

 
מטרות המרכז
  • להשתמש בסימולציות ככלי פדגוגי מרכזי בהכשרת מורים, בפיתוח מקצועי של מורים ובעלי תפקידים, כך שיהוו מודל שניתן ליישמו גם במוסדות החינוך, לרבות בתי ספר וגני ילדים.
  • לטפח הוראה דיסציפלנרית מיטבית בדגש על המימד הבינאישי של הוראה.
  • למצב את המכללה האקדמית אחוה כמוסד המתמודד עם שילוב טכנולוגיות חדשניות, ובכלל זה סימולציות בחינוך, במסגרת הכשרת מורים ופיתוח מקצועי של מורים ובעלי תפקידים.

תכני הסימולציות

סימולציות המתבססות על הידוק הקשר בין הידע הדיסציפלינארי והממד הבינאישי.

קהלי היעד של המרכז

מרכז הסימולציה משרת את צוות המדריכים הפדגוגיים והמרצים של המכללה. הוא עתיד לשמש כמרכז הדרכה לא רק בתחומי הפדגוגיה אלא גם בתחומי מנהל שונים כגון: הנגשת השכלה לאוכלוסיות עם מוגבלויות, עבודה מול קהל ועוד. בנוסף, המרכז עתיד להכשיר גם קבוצות מחוץ למכללה.

מכללות לחינוך: פרחי הוראה בשלבי ההכשרה השונים - תואר ראשון ושני, יחידת כניסה להוראה - מורים וגננות חדשות בשנת ההתמחות, מדריכים פדגוגיים, מורים וגננות בתכניות לפיתוח מקצועי

עובדי מטה ומחוז במשרד החינוך: מפקחים, מנהלים, מדריכים, חונכים, רכזים, צוותי כח אדם

סדנאות לפיתוח מקצועי: מורים ומחנכים בבתי ספר, רכזים וראשי צוותים, סגלי הוראה בתכנית 'אקדמיה-כיתה'

מרכזי פסג"ה: משתלמים מכל הקורסים, בישובים הקרובים למכללה

לפרטים נוספים וליצירת קשר:
ד"ר אורנה לוין: inl@walla.com, מנהלת אקדמית של מרכז הסימולציה "בי".
יהודה חביב, מנהל טכני.